Cikksorozatunk első részében elárultuk mi az az alumínium, milyen tulajdonságai vannak és szót ejtettünk az alumíniumötvözetek számozásáról is, azonban ma folytatjuk a sort és megosztunk további érdekességeket, melyek a legnépszerűbb hegeszthető fémmé teszik az alumíniumot. Ha érdekel, maradj velünk!
Tisztítás
Mivel az alumínium reakcióba lép az oxigénnel, ezért a hegeszteni kívánt anyag felületén mindig megtalálható egy alumínium-oxid réteg, melyet el kell távolítani az anyag hegesztésére, keményforrasztására vagy forrasztására tett kísérletek előtt. Ha nem távolítják el teljesen, akkor a meg nem olvadt oxid kis részecskéi beszorulnak a hegesztőmedencébe, ami csökkenti a hajlékonyságot, az olvadás hiányát, és esetleg hegesztési repedést okoz. Az előkészület során ezt az anyagot egy éles szerszámmal, drótkefével, csiszolópapírral vagy hasonló eszközzel kell eltávolítani.
Az alumíniumot és az alumíniumötvözeteket továbbá tilos nátrium-hidroxiddal vagy 10 feletti pH-értékű tisztítószerekkel tisztítani, mivel ezek kémiai reakcióba léphetnek.
Vegyi tisztítás
A vegyszeres tisztítás magában foglalja a hegesztő folyasztószerek használatát. A folyasztószereket gázhegesztéshez, keményforrasztáshoz és forrasztáshoz használják. Valahányszor maratási vagy folyasztószeres tisztítást alkalmazunk a folyasztószert és a lúgos maratási anyagokat teljesen el kell távolítani a hegesztési területről a későbbi korrózió elkerülése érdekében.
Elektromos oxideltávolító rendszer
Az elektromos oxideltávolító rendszer hatékonysága a katódos bombázásban rejlik. A katódos bombázás a váltakozó áramú gázos volfrám ívhegesztés félciklusa során történik, amikor az elektróda pozitív (fordított polaritás).
Ez egy olyan elektromos jelenség, amely ténylegesen szétrobbantja az oxid bevonatot, hogy tiszta felületet hozzon létre.
Mivel az alumínium kémiailag nagyon aktív, ezért az oxidfilm azonnali „újra épülésbe” kezd. Ez nem túl gyors folyamat, de a hegesztéseket az alumínium legalább 8 órán belüli tisztítása után kell elvégezni a minőségi hegesztés érdekében. Hosszabb időtartam esetén a varrat minősége romlik.
Hővezetés
Az alumínium magas hővezető képességgel és alacsony olvadásponttal rendelkezik. Az adott ötvözettől függően három-ötször olyan gyorsan vezeti a hőt, mint az acél.Ennek köszönhetően hegesztés során nagyobb hőmérséklettel kell dolgozni, még akkor is, ha az alumínium olvadáspontja kevesebb, mint fele az acélénak. A remek hővezető képesség miatt az előmelegítést gyakran használják vastagabb anyagok hegesztéséhez. Ha a hőmérséklet túl magas vagy az időtartam túl hosszú, a hegesztési kötés szilárdsága mind a hőkezelt, mind a keményített ötvözetek esetében csökkenhet.
Ezen felül azt is számításba kell vennünk, hogy az alumínium előmelegítési hőmérséklete nem haladhatja meg a 204 °C-ot (400 ºF), és az alkatrészeket nem szabad ezen a hőmérsékleten tartani a szükségesnél tovább. A nagy hővezető képesség miatt az eljárásoknál nagyobb sebességű, nagy hőbevitelt igénylő hegesztési eljárásokat kell alkalmazni.
Az alumínium nagy hővezető képessége hasznos lehet, mivel a varrat nagyon gyorsan megszilárdul, ha a hőt rendkívül gyorsan elvezetik a varratról. A felületi feszültség mellett ez segít a hegesztett fém helyén tartásában, és praktikussá teszi a volfrámgáz-íves hegesztést és a gázos fémívhegesztést is.
Az alumínium hőtágulása kétszerese az acélénak. Ezenkívül az alumínium hegesztési varratok térfogata körülbelül 6 százalékkal csökken, amikor olvadt állapotból megszilárdul. Ez a méretváltozás torzulást és repedést okozhat.
Szeretnél még többet megtudni az alumíniumról és a hegesztéséről? Cikksorozatunk harmadik részében még több érdekes részletet elárulunk!
Jó minőségű hegesztőanyagokat, hegesztőgépeket keresel jó áron, házhozszállítással? Webáruházunkban megtalálsz mindent, amire szükséged van! Kérdéssel fordulnál felénk? Vedd fel velünk a kapcsolatot az elérhetőségünk menüpont alatt található elérhetőségeink egyikén!